2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) – na znak solidarności z osobami z autyzmem wiele budynków w Polsce i na świecie będzie podświetlanych na niebiesko.
Autyzm jest wśród nas. Powinniśmy go poznać. Powinniśmy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. O autyzmie przeczytasz więcej w poniższym artykule
AUTYZM – TO NIE WYROK
Co czujemy gdy dostajemy diagnozę „Wasze dziecko ma Autyzm”?
Piszę o tym bo jest potrzeba, bo wiedza na temat autyzmu jest obecnie niewielka. Niestety badania tylko to potwierdziły. Tylko 5% Polaków potrafi wyjaśnić czym jest autyzm.
CZYM ZATEM JEST AUTYZM?
To co chce wam przekazać: autyzm jest bardzo szerokim spektrum zaburzeń. Od autyzmu wysokofunkcjonującego gdzie możemy nie zauważyć żadnych różnic w funkcjonowaniu, aż po autyzm niskofunkcjonujący, gdzie pojawiają się zaburzenia mowy (0koło 20% dzieci z rozpoznaniem autyzmu w ogóle nie mówi) zachowania destrukcyjne czy autodestrukcyjne. Diagnoza autyzmu skupia się na trzech grupach symptomów. Są to: upośledzenie umiejętności wchodzenia w interakcje społeczne, upośledzenie komunikacji werbalnej i pozawerbalnej oraz aktywności związanych z wykorzystaniem wyobraźni, ograniczony repertuar zachowań i zainteresowań.
Pracuje z dziećmi z autyzmem jak również z ich rodzinami. I tu słowa kieruje głównie dla rodziców dzieci z autyzmem. Dzieci autystyczne bardzo często potrzebują wsparcia i terapii. Wsparcie powinno obejmować naukę skutecznej komunikacji, naukę radzenia sobie w sytuacjach społecznych oraz opiekę sensoryczną.
Droga mamo, drogi tato pamiętaj dziecko z autyzmem potrzebuje akceptacji. Jej brak będzie ogromnym źródłem cierpienia dla dziecka. Wiem, że jego wychowanie nie będzie łatwe. Nie wahaj się zatem samemu skorzystać z pomocy terapeutów i specjalistów, którą możesz dostać u nas. Szczęśliwy, akceptujący i silny rodzic to skarb dla dziecka ze spektrum. Musimy zaakceptować to, że niektóre rzeczy po prostu będą wymagały więcej czasu. Niektóre rzeczy będą już zawsze działały trochę inaczej. Ale nie jest to niczyja wina.
Zainspirował mnie tekst, który znalazłam w książce Siobhan Down – The London Eye MysteryAutyzm Nie lubię być inny. Nie lubię być w mojej głowie. Czasami przypomina to wielki pusty pokój, w którym jestem tylko ja. Poza mną nie ma tam nic. Osoby z autyzmem inaczej odbierają otaczający je świat, te słowa pokazują jak może myśleć osoba z autyzmem. Chociaż w małej cząsteczce uda nam się zrozumieć jak to jest być autystą, jak to jest czuć, jak to jest żyć… Dla przybliżenia problemu chcę polecić książki, które dla mnie samej stały się pierwszymi przewodnikami do zagłębienia w temacie autyzmu. Są to pozycje Gdybym mógł z wami rozmawiać D.Zollera, Przebudzenie naszego syna oraz Uwierzyć w cud B.i N.Kaufman.
TAK, NIEKTÓRE RZECZY DA SIĘ WYPRACOWAĆ
Zdarza się, że osoby zdiagnozowane – Autyzm, mogą mieć z czasem cofnięte orzeczenie i zostaną np. zdiagnozowani jako zespół Aspergera. Ale nie oznacza to „wyleczenia” a jedynie nauczenie się radzenia sobie z pewnymi sytuacjami poprzez terapię. Tłumaczy Izabela Baran – psycholog z Niepublicznej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej Ortus. W Poradni, gdzie pracuje wykorzystujemy różnego rodzaju metody terapii dzieci z autyzmem. Podstawą terapii są zajęcia psychoedukacyjne, treningi poznawczo-behawioralne, zajęcia z zakresu porozumiewania się i treningi kompetencji społecznych. Ćwiczymy w oparciu o element słuchowy, element wzrokowy i element motoryczny.
Rodzicu, twoje dziecko z autyzmem to wyjątkowy człowiek, którego umysł funkcjonuje w odmienny sposób niż u pozostałych osób. Autystyczne umysły mogą tworzyć dzieła sztuki, wynalazki. Pomagaj zatem swojemu dziecku w rozwijaniu szczególnych zainteresowań. Wspierając jego zainteresowania, uczestnicząc w nich, ciesząc się radością swojego dziecka nie tylko wspierasz jego rozwój. Zauważając piękno zainteresowań dziecka z autyzmem, masz szansę doznać spełnienia, jakim jest bycie rodzicem szczęśliwego dziecka.
Izabela Baran